GREM: Една запомняща се игра

Проект „ГРЕМ: Една запомняща се игра“ представлява партньорство на 5 организации от България, Унгария, Литва, Испания и Германия, които работят за образование за права на човека и в подкрепа на местни еврейски и ромски общности. ГРЕМ е финансиран по програма „Гражданство, равенство, права и ценности“ на Европейската Комисия, направление „Възпоменание на Холокоста“ и се изпълнява в периода 01.01.2023-31.12.2024 година.

ГРЕМ е реакция на безпрецедентно нарастване на антисемитизма и антициганизма в Европа, ненаблюдавано от Втората световна война насам. Ежедневно четем или виждаме тревожно увеличаване на антисемитски прояви на насилие, на отричане и изкривяване на фактите за Холокоста, както и на конспиративни теории и предразсъдъци срещу евреите и ромите. Основната цел на проекта е да осигури модерна и ангажираща алтернатива в час по история, гражданско образование или философия, където се обсъждат темите за Втората световна война, Холокоста, ескалирането на омразата до геноцид и основните човешки права. Фокус се поставя върху работата с учители, обучители и младежки работници, които да използват игровизирания модел в своите програми по увличащ и ефективен начин, както и да провокират дискусии и храна за размисъл у младите хора към най-новата история на Европа.

Партньорските организации в ГРЕМ обединяват усилия в разработката на нов модел за обучение за Холокоста, който стъпва върху принципите на игровизация и ангажира трайно участващите през емоционално включване в разбулването на автентична детективска мистерия. Всяка игра стъпва върху автентични истории на хора, жертви или оцелели в Холокоста, ползва архивни документи и артефакти, които предават автентично събитията от средата на 40-те години на миналия век.

Материалите по проекта ГРЕМ са достъпни на https://grem.infopass.eu/ и включват програма и сценарий за обучение на екипи, разработващи игри, колекция от 5 сценария за детективска мистерия и ръководство за разработване на детективска игра в час по история. В рамките на проекта са обучени над 680 специалисти, учители, обучители, младежки работници и доброволци в петте партньорски страни, които в последствие пилотно апробират модела в своята работа и учебни програми.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.